czwartek, 23 maja 2013
środa, 22 maja 2013

OSTATNIO ZAKUPIONE KSIĄŻKI

Krystyna, Jacek, Karol i opowieść o niezadanym pytaniu i nieudzielonej odpowiedzi, która być może nie istnieje lub jest tak oczywista, że nie musi paść.
Kobiety go pragną, mężczyźni z nim piją, ojciec go kocha, matka nie ogarnia; a on?
Idealny kochanek. Beznadziejny mąż. Niespełniony ojciec. Porzucony syn. Niezawodny przyjaciel. Prawdziwy profesjonalista. Po prostu ktoś.

Rozmowa telefoniczna brzmiąca jak echo z przeszłości i enigmatyczny e-mail, który może oznaczać powrót najokrutniejszego seryjnego mordercy wciągają komendanta Servaza w wir niebezpiecznego, bardzo osobistego śledztwa.
  W małym uniwersyteckim miasteczku Marsac na południowym wschodzie Francji ktoś morduje wykładowczynię kultury antycznej. W tej samej okolicy hodowca psów zostaje pożarty przez własne zwierzęta. Dlaczego nad miejscowością i środowiskiem studentów wywodzących się z elity regionu rozpętało się szaleństwo śmierci?
  Konfrontując się z przerażającym światem zła, Servaz otwiera dawne makabryczne rany. On i jego bliscy muszą stawić czoło głębi własnego strachu.
  Po sukcesie, jakim był przetłumaczony na wiele języków "Bielszy odcień śmierci", Bernard Minier - specjalista od mrocznych klimatów - zaprasza nas do zanurzenia się w zapierającą dech w piersiach fabułę

 
Przejmujący opis wojny widzianej oczami dziecka i jego prześladowcy. Porywające studium ludzkiej odwagi i siły przebaczenia.
Żydowski chłopiec imieniem Mika na początku wojny dziedziczy po dziadku płaszcz, a wraz z nim kolekcję pacynek ukrytą w jego licznych kieszeniach. Lalki pozwalają mu choć przez chwilę zapomnieć o potwornościach wojny i pomóc zapomnieć innym. Talent Miki zostaje odkryty przez niemieckiego żołnierza, który zmusza go do rozpoczęcia podwójnego życia, walki o życie i honor. Chłopcu udaje się jednak znaleźć nowe zastosowanie dla lalkarskiego talentu i sekretnych kieszeni płaszcza.
Powieść opisuje też drugie oblicze wojny widzianej oczami niemieckiego żołnierza, Maxa, który później trafia do syberyjskiego gułagu. Łącznikiem między postaciami żydowskiego chłopca i hitlerowca staje się jedna z pacynek, która przekazywana z pokolenia na pokolenie symbolizuje trudne dziedzictwo wojny.


Strzała PosejdonaRok 1943. Ocean Indyjski. Włoski okręt podwodny zostaje zaatakowany przez angielski samolot i znika w głębinach wraz ze swoim tajnym ładunkiem...
Rok 2014. Już wkrótce w arsenale Stanów Zjednoczonych znajdzie się supernowoczesna łódź podwodna. Takiej broni nie posiada żadne inne państwo na świecie. Ale element kluczowy dla prototypu znika. A człowiek, który go skonstruował, nie żyje...
Nagle zaczynają przepadać bez wieści statki. Ostatnim portem, do jakiego zawinął każdy z nich, była Panama...

Dirk Pitt wraz z córką i synem muszą wyjaśnić zagadkę. Od Waszyngtonu po Meksyk, od Idaho po Madagaskar idą tropem tajemnicy, która może przynieść światu zagładę.

NIE CHCESZ WIEDZIEĆ - Lisa JacksonPrzed dwoma laty wysepka u wybrzeży Oregonu była świadkiem dramatycznych wydarzeń, kiedy seryjny morderca kobiet uciekł ze szpitala psychiatrycznego. Wkrótce potem szpital zamknięto. Przestępcy nigdy nie schwytano.
W życiu Avy rozegrał się wtedy jednak inny dramat...
W snach Avy jej synek wygląda tak samo jak wtedy, gdy widziała go po raz ostatni. Ale na jawie za każdym razem na nowo boleśnie przeżywa swoją tragedię: Noah zniknął bez śladu dwa lata temu. Więc jak to możliwe, że nocą słyszy jego płacz, a w sennych koszmarach widzi, jak Noah biegnie po pomoście, jak jest coraz bliżej krawędzi...
To skutek traumy, przekonują psychiatrzy. Ale Ava nie może się oprzeć wrażeniu, że mąż, rodzina i terapeuta nie mówią jej wszystkiego.
Nagle znów ktoś zaczyna mordować kobiety - które Ava dobrze znała. A na wyspie pojawia się tajemniczy mężczyzna...

Dotyk CrossaGideon Cross pojawił się w moim życiu jak błyskawica w mroku.
Był piękny i intrygujący, rozpalał do białości. Pociągał mnie jak nikt dotąd. Pragnęłam jego dotyku jak narkotyku, choć wiedziałam, że jest dla mnie zgubny. Moja zraniona dusza i ciało broniły się, ale on z łatwością je posiadł.
Gideon czuł to samo, dręczyły go podobne demony. Byliśmy jak lustra, które odbijały swoje najgłębsze rany i najdziksze pragnienia.
Ta miłość stworzyła mnie na nowo. Modliłam się, by koszmary przeszłości nie rozdzieliły nas.

Powieść, którą czytają kobiety w trzydziestu sześciu językach na całym świecie.
Która jest najszybciej sprzedającym się tytułem ostatniej dekady.
Jedyna taka powieść erotyczna, która łączy w sobie dobry styl z wyjątkową przyjemnością czytania.

`To wyrafinowana, prowokacyjna, podniecająca, bardzo erotyczna I świetnie napisana książka. Komu polubił Pięćdziesiąt twarzy Greya, pokocha Dotyk Crossa.`
Swept Away by Romance

`Dotyk Crossa budzi te same emocje co Pięćdziesiąt twarzy Greya. Niepokoi, rozpala miłosnymi scenami i wciągająco opowiedzianą historią`.

 

 

 Cienie na wrzosowiskuW Cieniach na wrzosowisku Autorka przedstawia dalsze losy bohaterów swych poprzednich, niezwykle popularnych powieści - Pensjonat na wrzosowisku i Miłości na wrzosowisku.

Początkowo życie Basi wydaje się ustabilizowane. Wszystko układa się po jej myśli: kawiarnia prosperuje, dzieci uczą się i są zdrowe, a najmłodsza córka, Emilka sprawia wszystkim dużo radości. Niewiele jednak brakuje, aby spokój Basi został zakłócony. Przyniesione przez Charoll pamiątki po Jamesie budzą wspomnienia i wywołują lawinę nieprzewidzianych zdarzeń. W ciągu kilkunastu dni sytuacja Basi zmienia się dramatycznie, a ona sama próbuje się w niej odnaleźć. Czy jednak uda jej się ochronić siebie i rodzinę przed cieniami przeszłości?

Pieśń o porankuLarissa Stark ma cudownego męża, piękne dzieci i dom, który uwielbia. Ale czasami, gdy posiada się wszystko, przestaje to wystarczać. Przypadkowe spotkanie z młodszym nieznajomym mężczyzną odmienia jej idylliczne życie. Larissa zadaje sobie pytanie, czy to, w co do tej pory wierzyła, jest prawdą oraz zastanawia się nad tym, co wydawało się nie do pomyślenia. Ale jeśli odważy się na niemożliwy krok, czym stanie się jej życie? Obojętnie jakiego dokona wyboru, ktoś zostanie zdradzony...

`Po części kryminał, po części romans, po części dramat rodzinny - jednym słowem idealna książka.`
Daily Mail

Sklepik z Niespodzianką. LidkaMiasteczko Pogodna, które Bogusia pokochała od pierwszego wejrzenia, stało ciche i spokojne w promieniach przedpołudniowego słońca. Zegar na ratuszowej wieży wybijał kolejne kwadranse, kasztanowce w parku szumiały na wietrze od morza, a światło w kroplach fontanny tworzyło tęcze, którymi powinny zachwycać się maluchy. Zwykle o tej porze było ich w parku pełno. Nie dziś jednak. Bo chociaż tutaj, na rynku, panował leniwy letni spokój, parę przecznic dalej rozgrywał się dramat...
Sklepik z Niespodzianką to wciąż miejsce spotkań kręgu zaprzyjaźnionych kobiet: uroczej właścicielki Sklepiku - Bogusi, pięknej i humorzastej tap madl - Konstancji, energicznej femme fatale - Adeli, zagubionej pani weterynarz - Lidki, dobrej duszy miasteczka - Stasi. Jednak w małej nadmorskiej miejscowości nastał czas zmian. Lidka była uroczą, kochającą życie kobietą. Była. Niespełnione marzenie o dziecku, własnym, ukochanym maleństwie, zmienia wszystko. Z lekarki weterynarii, którą w Pogodnej lubiano i szanowano, ze wspaniałej przyjaciółki, na którą Bogusia, Adela i Stasia mogły liczyć, Lidka przeistacza się w godną pożałowania istotę, raniącą najbliższych. Co jeszcze poświęci, by zostać matką? Niespodziewane trudności pojawiają się także w życiu Bogusi i Adeli. Czy kobiety odnajdą w końcu szczęście i spokój? Czy los się do nich uśmiechnie?

Oprócz barwnych losów mieszkańców Pogodnej autorka gwarantuje wzruszenia, emocje, miłość i nienawiść. Poszukiwanie własnej drogi i własnego miejsca w życiu. Problemy zwyczajne i niezwyczajne. Małe radości i smutki...
Przedział wiekowy: 18-100 lat

Szmaragdowa tablicaLegenda głosi, że Aleksander Wielki odnalazł Szmaragdową Tablicę, na której zapisano podstawowe reguły alchemii. Kto posiądzie jej sekret, będzie rządził światem. W XV w. Wawrzyniec Medyceusz zleca weneckiemu malarzowi Giorgionemu, aby ukrył zakodowany przekaz w obrazie zatytułowanym Astrolog. Fakt ten pozostaje nieznany przez wieki, jednak w końcu tajemnicę tę odkrywają służby działające na rzecz Hitlera, na którego rozkaz major SS Georg von Bergheim zaczyna poszukiwania dzieła Giorgionego. Obraz z pokolenia na pokolenie pozostaje w posiadaniu rodziny Bauerów. W czasach nam współczesnych, niemiecki biznesmen Konrad Köller dowiedziawszy się o poszukiwaniach majora von Bergheima, prosi swoją dziewczynę Anę, która jest historykiem sztuki i kuratorem w Muzeum Prado w Madrycie, aby rozpoczęła poszukiwania Astrologa. Niezwykła intryga przenosi czytelnika od renesansowej Wenecji i Florencji, do okupowanego przez nazistów Paryża i współczesnej Hiszpanii i Francji. Mimo piętrzących się trudności Ana odkrywa nie tylko zawiłe losy rodziny Bauerów, ale i niezwykłą prawdę, która całkowicie zmienia jej życie.

GraniceDziewiąty tom serii o dziennikarce Annice Bengtzon.
Ciało pięknej kobiety zostaje odnalezione w śniegu. To już czwarta ofiara zamordowana w podobny sposób w krótkim czasie. Pewne elementy zbrodni powtarzają się: młoda matka zostaje zabita przy użyciu ostrego narzędzia ciosem w plecy. W redakcji Anniki Bengtzon rodzą się podejrzenia, że w grę wchodzi seryjny morderca. Dziennikarka rozpoczyna samodzielne dochodzenie. Jednocześnie otrzymuje dramatyczną wiadomość: jej mąż, Thomas, który przebywa właśnie na konferencji w Nairobi, zostaje porwany na granicy Kenii z Somalią razem z innymi przedstawicielami państw europejskich. Szantażyści przystępują do egzekucji zakładników. Annika zrobi wszystko, by uratować swojego męża...
Liza Marklund popularna szwedzka dziennikarka i pisarka, która serią o reporterce kryminalnej Annice Bengtzon zrewolucjonizowała współczesną szwedzką powieść policyjną.

Fabryka strachuNigdzie nie jest bezpiecznie...
Nawet jeśli to tylko sen...

Co gdyby nasze najgorsze koszmary stały się rzeczywistością? Gdyby można było porywać dzieci ze snów i przenosić je do innego wymiaru? Gdyby dało się wysysać z ludzi ich strach, a następnie zamieniać go na złe sny przeznaczone dla innych mieszkańców Ziemi? Głównym bohaterem książki jest trzynastoletni Andrew. Ten na pozór zwyczajny chłopiec ma jednak dar, który czyni go wyjątkowym. Andrew niczego się nie boi. Niczego, z wyjątkiem ognia. Od jakiegoś czasu dręczą go nocne koszmary, w których musi uciekać przed olbrzymim mężczyzną. Jest to Wezuwiusz, uosobienie zła, osoba odpowiedzialna za złe sny wszystkich ludzi. Pewnego dnia Andrew i jego siostra Poppy budzą się w innym wymiarze, w krainie Nusquam, a konkretnie w Fabryce Strachu - miejscu zarządzanym przez Wezuwiusza, któremu służy armia cieniostworów. Stworzenia te żywią się ludzkim strachem i pomagają swemu mistrzowi wydobywać z porywanych dzieci pokłady lęku. Ich ostatecznym celem jest pozyskanie strachu Wyzwoliciela, który pozwoli Wezuwiuszowi przemienić najstraszniejsze ludzkie koszmary w rzeczywistość. Andrew dowiaduje się, że według przepowiedni sprzed stu lat, to właśnie on jest Wyzwolicielem i to od niego będzie zależała przyszłość świata i ludzkości. Ta bitwa zaważy o losach świata.

Crom i uczeń czarnoksiężnikaCrom nie jest zwykłą dziewczynką. Jest zadziorna, pyskata i robi tylko to, na co ma ochotę. Crom jest niezwykła też z innego powodu - jej iskra jest inna. Nie większa, ale mocniejsza. I nikt nie wie dlaczego.

Darek von Deth chce zabić Crom i przejąć jej iskrę. Dzięki niej jego uczeń, Per, stanie się wreszcie czarnoksiężnikiem... Nie łatwo jednak zabić kogoś takiego jak Crom. I to nie ważne, czy jest się największym czarnoksiężnikiem, magicznym Villem czy Czarną Królową.


Kiedy Crom spotyka na drodze ucznia czarnoksiężnika, zaczyna się jej wielka podróż. W towarzyskie druida, Montgomerego P. Bora i Pera, rozpoczyna wędrówkę przez potężne i pełne magii lasy Królestwa Baśni, Mitu i Legendy. Zanim podróżni dotrą do stolicy Mu, spotka ich wiele przygód, i dołączy do nich wielu przyjaciół: krasnolud Bjorn Bjornson Junior, wilkołak Wilk Bardzo Zły i Harry, mały chłopiec znany wszystkim jako... Czerwony Kapturek.

Całe szczęście, że ktoś czuwa nad Crom, a miecz Rudobrodego - Iskra Bohatera - nieustannie ostrzega przed niebezpieczeństwem. Czarny Mistrz wciąż czai się gdzieś w pobliżu...

Crom i mali barbarzyńcyDruga część przygód Crom - bohaterki powieści fantasy. Dziewczynka myli zaklęcie i zamiast wrócić do domu trafia do krainy barbarzyńców.

Z miłości do córki Moja historiaW 2007 roku czteroletnia córeczka Sarah Taylor została porwana. Wkrótce potwierdziły się najgorsze obawy Sarah: jej brutalny były mąż, Libijczyk, wywiózł dziewczynkę do Trypolisu. A Sarah dobrze wiedziała, że jeszcze żadne dziecko uprowadzone przez ojca do Libii nie wróciło do matki do Anglii. Ale ona nie zamierzała się z tym pogodzić. Zostawiła wszystko, co kochała, sprzedała dom, porzuciła rodzinę, pracę i całe swoje dotychczasowe życie, żeby ratować Nadię. Lecz zanim ją odzyskała, przeszła przez piekło - z miłości do córki. Jej wzruszająca i inspirująca autobiografia to opowieść o blisko trzech latach poszukiwań, strachu i łez. Niepewności, czy kiedykolwiek zobaczy córeczkę, czy Nadia jeszcze żyje. To również opowieść o nadziei, odwadze, poświęceniu i bezgranicznej miłości.


Historia Sarah Taylor była w nagłówkach wszystkich brytyjskich gazet, w czołówce wszystkich wiadomości. Poruszyła opinię publiczną w Wielkiej Brytanii. Wiele osób - prywatnych i publicznych, w tym były premier Tony Blair, brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ambasada w Trypolisie - zaangażowało się w pomoc. Premier Gordon Brown zwrócił się do libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego z prośbą o interwencję w sprawie Nadii Fawzi. Ale jak powiedział brytyjski ambasador w Libii sir Vincent Fean: To Sarah przebyła samotnie tę drogę - najcięższą drogę, jaką może sobie wyobrazić matka. I sprowadziła córeczkę do domu.

OślepionaKochała go bezgranicznie. A on pozbawił ją oczu...
Kiedy w roku 1999 dziewiętnastoletnia Tina poznała Shane`a, koleżanka ostrzegła ją, że jest niebezpieczny. Lecz gdy spotyka go dziesięć lat później, widzi w nim przede wszystkim mężczyznę, w którego silnych ramionach znajdzie upragnione poczucie bezpieczeństwa. Całkowicie zauroczona nie zauważa, jak agresywny potrafi być jej ukochany.
Po ośmiu miesiącach następuje pierwszy brutalny atak. Shane wyzywa Tinę, opluwa i wyrzuca przez okno na ulicę...
Tina nie zrywa z nim - miłość bierze górę nad instynktem samozachowawczym. "Stałam się jak narkomanka, byłam szczęśliwa tylko wtedy, kiedy dostałam swoją działkę - Shanea".
To uzależnienie jest silniejsze niż ból, strach i upokorzenia. Ciężkie pobicia, pęknięcie kości policzkowej, rany zadawane nożem, interwencje policji, kochanki Shane`a przewijające się przez dom Tiny - jak można to
wytrzymać? Jednak Tina znosi kolejne tortury. Shane znęca się nad nią, również na oczach jej dzieci, a ona wciąż wierzy, że to już ostatni raz, że teraz on się zmieni.
Ta nadzieja kończy się 20 kwietnia 2011 roku, wraz z ostatnim okrutnym atakiem. Przez dwanaście godzin Shane katuje Tinę do nieprzytomności i wbija jej palce w oczy...
Porwana i sprzedanaJej dzieciństwo wypełniał strach. Sarah była ofiarą przemocy od trzeciego roku życia: molestowana seksualnie najpierw w domu rodzinnym,
potem w domu dziecka. Mimo to nie załamała się: skończyła szkołę pielęgniarską. Szansy na normalne życie próbowała szukać poza Anglią. Chciała uciec jak najdalej od bolesnych wspomnień. Ogłoszenie
o pracy w żłobku w Amsterdamie wydało się jej darem od losu. Ale okazało się zaproszeniem do piekła... Na lotnisku wita ją wyzywająco ubrana kobieta z mocnym makijażem. W samochodzie ktoś przystawia jejdo skroni pistolet. Zabiera paszport. Nie ma żadnego żłobka ani pracy. Jest obskurny motel na przedmieściach. Psy, które jej pilnują. I sutener, dla którego będzie pracować. Wkrótce nie ma już niewinnej młodej dziewczyny. Jest faszerowana kokainą przerażona prostytutka, trzymana pod kluczem i zmuszana do pracy w dzielnicy Czerwonych Latarni. Przez rok Sarah codziennie obsługuje klientów, gwałcona, szprycowana narkotykami, sparaliżowana strachem. Wreszcie los zsyła jej możliwość ucieczki, a ona znajduje w sobie siłę i odwagę, by się się wyzwolić.
Sarah Forsyth ocalała. Ale jej koszmar się nie skończył.
Oto jej przejmująca historia.
Wiele demonówWszyscy lubimy i umiemy snuć narracje, ale jak pan opowiada to jest prawdziwe święto opowieści!` - mówi prezes Tlołka do organisty Somnambulmeistra. Najnowsza powieść Jerzego Pilcha jest właśnie takim prawdziwym świętem opowieści - mądrej i rozbuchanej, snutej arcybogatym językiem, pełnej zaskakujących zdarzeń i smakowitych detali, pogrążonej w magicznej atmosferze, panoramicznej niczym "Sto lat samotności", zaludnionej tyleż swojskimi, co dziwacznymi, osobliwie zabawnymi postaci, jakich pozazdrościłby Fellini z "Amarcordu", a zarazem mówiącej o sprawach ważnych, najważniejszych, ostatecznych.
Pilch przenosi nas w tuż postalinowskie czasy lat pięćdziesiątych, do Sigły, położonej - jakże by inaczej - na ukochanym przez autora luterskim Śląsku Cieszyńskim.
Do miasteczka - ku powszechnemu zdumieniu - zjeżdża Jula Mrakówna ze swym katolickim narzeczonym. Kto ją przenocuje? Bo przecież nie wstrząśnięty ojciec, pastor Mrak! Co stało się z jej siostrą Olą, w tajemniczy sposób zaginioną? Żeby ją chociaż porwali esbecy, ale towarzysz Goniec zaprzecza! Czy miejsce jej pobytu wskaże Fryc Moitschek, który nawet jak nie był stuprocentowym cudotwórcą - miał dar? Kim jest mężczyzna w czarnym owerolu, który wszedł do willi świętej pamięci doktora Nieobadanego i nie wyszedł?
Dawkując czytelnikom sekrety i - po części sensacyją - intrygę, Pilch zagląda zarówno do domów jak i do głów swych bohaterów, bywa tyleż czuły i delikatny, co pikantny i bezlitosny, dowodząc, że człowiek sam sobie zagraża, a jak człowiek sam sobie zagraża - nie ma gorzej... Z charakterystycznym "pilchowym" humorem snuje zwykłe-niezwykłe historie mieszkańców Sigły, a zewsząd słychać, ten co zawsze, głęboki i majestatyczny oddech kosmosu nad dachem.
Ów "oddech" - pytania o sens życia, śmierci, wiary, Boga, miłości, cierpienia, o sens wielu demonów, które nasze historie opowiadają - unosi się nad całą powieścią, pełną niezapomnianych sytuacji, wysnuwanych często z pozornie nieznaczącego zdarzenia. Chichoczemy czytając jak pan Naczelnik usiłuje pocałować w rękę histerycznie niechetną temu starkę Zuzannę, jak ucztują i kłócą się nad trumną pana Wzmożka, której nie sposób wynieśc z domu, jak grają na grzebieniach i butelkach: Tango zatrata. Tango bakelit i tango szkło.
Niepostrzeżenie, raz po raz, ten chichot zmienia się w charkot, śmiech więdnie nam w gardłach, także przy zaskakującym, niesamowitym zakończeniu powieści. Nie ma już tamtego świata. I naszego też kiedyś nie będzie. Nas nie będzie. Nie chcemy tego wiedzieć, choć każdy musi się wreszcie z tym zmierzyć. I Pilch swoją ważną, całkiem niewesołą książką-księgą w przejmujący sposób nam w tym pomaga.
I jest tak, że wreszcie rozumiesz starych pisarzy, którzy pisali o niepojętej rozpaczy zostawienia wszystkiego. Pożegnaj sosnę na piaszczystym wzgórzu, pożegnaj smagłe ciało, pożegnaj hokej, pożegnaj sztruksową marynarkę - teraz rozumiesz; tysiąc razy lepiej było, jak się nie rozumiało. Żyjesz? Tak jest! Umieranie zaczęło się na dobre.

 Towarzyszka PanienkaJakim ojcem był generał Jaruzelski? Jaką córką była Monika? Autobiograficzna opowieść Moniki Jaruzelskiej to pełna ironii i dowcipu opowieść o dorastaniu u boku sławnego ojca. Okazuje się, że niełatwo być córką generała. Zarówno, gdy się jest nieśmiałą nastolatką, jak też dojrzałą kobietą, idącą przez życie z "gorącym" nazwiskiem.

Kości PająkaJohn Lowery został zidentyfikowany jako jedna z ofiar katastrofy śmigłowca wojskowego, do której doszło w 1968 r. w Wietnamie. Jego ciało przez wiele lat spoczywało na cmentarzu w Karolinie Północnej. Cztery dekady po wypadku Temperance Brennan przybywa do miasta Hemmingford w kanadyjskim Quebecu, gdzie znaleziono zwłoki utopionego mężczyzny. Ofiara zginęła podczas oddawania się dziwacznym praktykom seksualnym. Ciało zostaje zidentyfikowane jako John Lowery. Ale jak Lowery mógł umrzeć dwukrotnie i w jaki sposób amerykański żołnierz znalazł się w Kanadzie?
Wkrótce śledczy z Biura ds. Jeńców Wojennych i Zaginionego Personelu Wojskowego Departamentu Obrony USA znajdują kolejne szczątki pochodzące z czasów wojny wietnamskiej, a przy nich nieśmiertelnik Lowery`ego. Są więc już trzy ciała zidentyfikowane jako Lowery...

Całkiem nowe życieTo opowieść o uczuciach. O miłości. Tej trudnej, niszczącej, złej. Tej największej: matczynej. I tej na pozór dobrej, zwyczajnej, która jednak może doprowadzić do tragedii. O nienawiści, która pojawiła się zupełnie bez powodu, może jedynie z zazdrości. A także o przyjaźni między kobietą i mężczyzną. Tak bliskiej, że mogłaby stać się miłością, gdyby... on nie kochał innej.
Jest rok 1968. Franciszka Janusiak, niespełna dwudziestoletnia dziewczyna z małego miasteczka, pierwszy raz w życiu wyjeżdża na wczasy. Znajduje tam męża. Porzuca dotychczasowe życie i mozolnie buduje nowe. Musi wywalczyć sobie prawo do upragnionej pracy, bycia matką, do niezależności. Udaje jej się, bo zdobywa to, co najcenniejsze. Wiarę w siebie i przyjaciół, którzy pomagają jej przetrwać wszystkie przeciwności i zrealizować marzenia.

Burza nad Provinz Pommern Upadek Prowincji Pomorskiej Trzeciej Rzeszy"Burza nad Provinz Pommern" przedstawia kilkadziesiąt sensacyjnych i dramatycznych epizodów z wojennych dziejów prowincji pomorskiej Trzeciej Rzeszy oraz pierwszych miesięcy pokoju, kiedy Polacy usiłowali na nowo zagospodarować tę część "ziem odzyskanych".
Autor wyjaśnia między innymi, co łączy Sonderaktion Krakau z egzekucją pewnego Polaka w wojennym Stettinie, ukazuje Świnoujście pod gradem amerykańskich bomb oraz przedstawia tajemnicę stodoły w Podgajach, w której żywcem spłonęli polscy żołnierze. Wraz z Adamczewskim czytelnik podąża tropem hitlerowskich "cudownych broni", od rakiety V-2 po pociski Rheinbote i Rheintochter, a także bada zagadki podziemnych schronów Wału Pomorskiego i schronów przeciwlotniczych w Szczecinie. Śledzi także losy pomorskich skarbów kultury.

PowrótPewnego kwietniowego dnia w rowie znalezione zostaje poćwiartowane ciało. W spokojny sierpniowy poranek więzienie opuszcza domniemany podwójny morderca. Czy istnieje jakiś związek między tymi dwoma wydarzeniami?
 
Trzecia książka w kryminalnej serii o komisarzu Van Veeterenie i jego współpracownikach z jednostki policyjnej w Maardam.

Wody wielkieDag Lundmark, policjant i były kochanek komisarz Kerstin Holm, zostaje oskarżony o zastrzelenie afrykańskiego uchodźcy. Lundmark twierdzi, że działał w obronie koniecznej. Ze śledztwa wynika, że Afrykanin był szpiegiem w pewnej międzynarodowej firmie farmaceutycznej. Czy dlatego został zabity? Kerstin postanawia rozpocząć pogoń za mordercą...

 

 

21 LIPCA 1948 ROKU DO PREZYDIUM GMINNEJ RADY NARODOWEJ W TUROBINIE ZOSTAJE WYSŁANE PISMO Z MINISTERSTWA OŚWIATY ZWANE: OKÓLNIK NR.54 DOTYCZĄCE ZAKŁADANIA BIBLIOTEK GMINNYCH. PISMO TO MOŻNA TRAKTOWAC JAKO SWEGO RODZAJU NAKAZ OTWARCIA BIBLIOTEKI. NA JEGO MOCY GMINNA RADA NARODOWA ZOSTAŁA ZOBOWIAZANA MIN. DO " DOSTARCZENIA ODPOWIEDNIEGO LOKALU NA POMIESZCZENIA BIBLIOTEKI WRAZ Z OŚWIETLENIEM I OPAŁEM, DOSTARCZENIE ODPOWIEDNIEGO SPRZĘTU, WYSZUKANIA KANDYDATA NA KIEROWNIKA BIBLIOTEKI GMINNEJ POSIADAJĄCEGO ODPOWIEDNIE WYROBIENIE SPOŁECZNE, NALEŻYTE NASTAWIENIE IDEOWE I PRZYGOTOWANIE UMYSŁOWE"

I TAK , NAJPRAWDOPODOBNIEJ JESZCZE W LIPCU POWOŁANO BIBLIOTEKĘ DO ŻYCIA, GDYŻ JUZ 14 SIERPNIA 1948 R. NA RĘCE KIEROWNIKA PANI IRENY KUTER WPŁYNEŁO KOLEJNE PISMO Z MINISTERSTWA OŚWIATY DOTYCZĄCE PRZYDZIAŁU KSIĄŻEK - 59 WOLUMINÓW. DRUGI PRZYDZIAŁ POCHODZĄCY RÓWNIEŻ  Z SIERPNIA MÓWI O 57 WOLUMINACH.

PANI IRENA KUTER PIERWSZA BIBLIOTEKARKA I KIEROWNICZKA BIBLIOTEKI NIE MIAŁA PRZYGOTOWANIA ZAWODOWEGO, STĄD TEŻ W PAŹDZIERNIKU ZOSTAŁA SKIEROWANA NA KURS BIBLIOTEKARSKI DO LUBLINA. PRZED TĄ MŁODZIUTKĄ BO ZALEDWIE 16 LETNIĄ DZIEWCZYNĄ POSTAWIONO BARDZO TRUDNE ZADANIE ZORGANIZOWANIA I PRZYGOTOWANIA PLACÓWKI.PANI IRENA PODJEŁA WYZWANIE, UCZYŁA SIE I PRACOWAŁA.

BIBLIOTEKA BYŁA USYTUŁOWANA W PRYWATNYM DOMU, W JEDNYM POMIESZCZENIU. POCZATKOWO BYŁA OTWARTA DWA RAZY W TYGODNIU, W SUMIE PRZEZ 7 GODZIN. UROCZYSTEGO OTWARCIA BIBLIOTEKI DOKONANO DOPIERO 16 STYCZNIA 1949 R. DOPIERO OD TEGO CZASU WYPOŻYCZANO KSIĄŻKI CZYTELNIKOM.

WŚRÓD ZGROMADZONYCH  W BIBLIOTECE MATERIAŁÓW  ZNAJDUJE SIĘ KSIĘGA INWENTARZOWA Z 1948 R. Z NIEZNANYCH PRZYCZYN ZOSTAŁA ONA PRZEPISANA W 1962R. JEDNAK TO TA PIERWSZA KSIĘGĘ NALEŻY PRZYJĄĆ ZA PODSTAWĘ BADAJĄC DZIEJE TUROBIŃSKIEJ BIBLIOTEKI.

PIERWSZY WPIS W KSIĘDZE POCHODZI Z 2 GRUDNIA 1948 R. I OBEJMUJE 320 POZYCJI. 31 GRUDNIA 1948 R. BIBLIOTEKA DYSPONOWAŁA JUZ 580 WOLUMINAMI, PRZY CZYM PRAWIE 50% BYŁA TO LITERATURA IDEOLOGICZNA.

MIMO ŻE DO 16 STYCZNIA 1949 R . BIBLIOTEKA NIE WYPOŻYCZAŁA KSIĄŻEK TO OTRZYMYWAŁA PISMA DOTYCZACE KSIĄŻEK "ZAKAZANYCH" , KTÓRE NALEŻAŁO USUNĄĆ Z INWENTARZA. DYSTRYBUCJĄ KSIĄŻEK DO BIBLIOTEKI PRZEZ 40 LAT ZAJMOWAŁO SIE MINISTERSTWO OŚWIATY.

BIBLIOTEKI PODOBNIE JAK WSZYSTKIE INNE INSTYTUCJE KULTURALNO- OŚWIATOWE DZIAŁAŁY POD PRESJĄ IDEOLOGII KOMUNISTYCZNEJ. TUROBINSKA BIBLIOTEKA RÓWNIEŻ MUSIAŁA WYKAZAĆ SIE DZIAŁALNOŚCIĄ PROPAGANDOWĄ POPRZEZ ORGANIZOWANIE IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH, POGADANEK, WYSTAW I GAZETEK.TEMATYKA I FORMY PRACY BYŁY Z REGÓŁY NARZUCANE PRZEZ MINISTERSTWO OŚWIATY BĄDŹ KURATORIUM.

U SCHYŁKU 1949 ROKU W OKOLICZNYCH WIOSKACH ZOSTAŁY UTWORZONE PUNKTY BIBLIOTECZNE, PODLEGAJACE BIBLIOTECE GMINNEJ. BYŁY ONE USYTUOWANE W NASTEPUJACYCH MIEJSCOWOSCIACH:CZERNIECIN GŁÓWNY, NOWA WIEŚ, GRÓDKI, HUTA TUROBIŃSKA, TARNAWA, TOKARY I ŻABNO.

1 STYCZNAI 1953 ROKU FUNKCJE KIEROWNIKA BIBLIOTEKI ZWANEJ WÓWCZAS GROMADZKĄ BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ OBJEŁA PANI LEOKADIA MĄCZKA I PEŁNIŁA JĄ DO 15 LISTOPADA 1958 R.W TYM CZASIE PRZENIESIONO KSIĘGOZBIÓR DO NOWEGO LOKALU W URZĘDZIE GMINY. W TYM SAMYM POMIESZCZENIU ZNAJDOWAŁA SIE RÓWNIEŻ ŚWIETLICA.

PRZEZ PRAWIE 50 LAT SWOJEGO ISTNIENIA BIBLIOTEKA NIE MIAŁA SWOJEJ SIEDZIBY I BYŁA WIELOKROTNIE PRZENOSZONA. W CHWILI OTWARCIA DYSPONOWAŁA JEDNYM POMIESZCZENIEM PRZY URZEDZIE GMINY, PÓŹNIEJ W PRYWATNYM LOKALU PANI GAJEWSKIEJ, PO RAZ DRUGI W URZEDZIE GMINY SKĄD PRZENIESIONO JĄ JEDNOCZEŚNIE WYODRĘBNIAJĄC ODDZIAŁ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY DO DWÓCH PRYWATNYCH MIESZKAŃ PAŃSTWA KOZYRÓW I PANSTWA BĄKÓW.

KOLEJNYM ETAPEM WEDRÓWKI TUROBINSKIEJ BIBLIOTEKI BYŁ LOKAL NA UL. TARGOWEJ , NA PERYFERIACH TUROBINA. OD POŁOWY LAT 90-TYCH BIBLIOTEKA MA SWĄ SIEDZIBĘ NA UL. PIŁSUDSKIEGO WE WSPÓLNYM BUDYNKU Z PRZEDZSZKOLEM.

W LATACH 60-TYCH FUNKCJONOWAŁY 3 FILIE BIBLIOTECZNE: W CZERNIĘCINIE, GRÓDKACH I TARNAWIE, PRZETRWAŁY DO POŁOWY LAT 90-TYCH. PO LIKWIDACJI ZGOMADZONY W NICH KSIEGOZBIÓR TRAFIŁ DO  MIEJSCOWYCH SZKÓŁ.

W FILI W CZERNIĘCINIE PRACOWAŁY KOLEJNO:PANIE KRÓL IRENA,WOŚ JANINA, CIASTUŁA BARBARA,  KOMORNIK ALINA

W FILI W TARNAWIE: PANIE ANTOSIEWICZ ZOFIA,GAJEWSKA BOGUMIŁA, BĄK KRYSTYNA

FILIE BIBLIOTECZNE PODLEGAŁY BEZPOŚREDNIO BIBLIOTECE GŁÓWNEJ.

W BIBLIOTECE GŁÓWNEJ TAKŻE NASTĘPYWAŁA ZMAINA KADRY. OD 1 LISTOPADA 1961 DO 31 SIERPNIA 1963 PRACOWAŁ A NIEJ PAN ZENON PYTER, PO NIM W OKRESIE OD 1 PAŹDZIERNIKA 1963 DO 31 SIERPNIA 1965 PAN JERZY KOZIOŁKIEWICZ. KOLEJNA OSOBĄ PIASTUJACĄ STANOWISKO KIEROWNIKA BIBLIOTEKI BYŁA PANI IRENA BIZIOREK(01.09.1965-07.09.1966)

8 SIERPNIA 1966 R NOWĄ BIBLIOTEKARKA ZOSTAŁA PANI ANNA ZWOLAK Z DOMU BIZIOREK. PANI ANIA BYŁA PRZEZ 30 LAT KIEROWNICZKĄ PLACÓWKI. W TYM OKRESIE ZGROMADZIŁA KILKUTYSIĘCZNY KSIEGOZBIÓR, OPRACOWYWAŁA GO I DOKONYWAŁA SELEKCJI, PROWADZIŁA DZIAŁANOŚĆ KULTURALNO- OŚWIATOWĄ  I KIEROWAŁA FILIAMI ORAZ PUNKTAMI BIBLIOTECZNYMI.PANI ANIA OBEJMUJAC  STANOWISKO BIBLIOTEKARZA I KIEROWNIKA BIBLIOTEKI NIE MIAŁA PRZYGOTOWANIA ZAWODOWEGO STĄD TEŻ JUŻ W TRAKCIE PRACY UKOŃCZYŁA STUDIUM BIBLIOTEKARSKIE I I II STOPNIA W JAROCINIE, PONADTTO BRAŁA UDZIAŁ W LICZNYCH KURSACH I SZKOLENIACH. PRZEZ PEWIEN CZAS Z PANIĄ ANIĄ PRACOWAŁY ZOFIA FIUT I CZESŁAWA POP.

WSZYSTKIE WYMIENIONE OSOBY PRACOWAŁY W BARDZO TRUDNYCH WARUNKACH, W CZASIE BURZLIWYCH PRZEMIAN SPOŁECZNYCH I POLITYCZNYCH. MIMO TRUDNOŚCI, MIMO ZAWSZE ZBYT MAŁYCH ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA DZIAŁALNOŚĆ BIBLIOTECZNĄ  BIBLIOTEKARZE STARALI SIĘ SUMIENNIE WYPEŁNIAĆ SWOJE OBOWIĄZKI.

OBECNIE FUNKCJE KIEROWNIKA BIBLIOTEKI PEŁNI PANI ELŻBIETA TRUMIŃSKA.

 

14:35, gbpturobin , HISTORIA
Link Dodaj komentarz »

 

 

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

UL. PIŁSUDSKIEGO 28

23-465 TUROBIN

CZYNNE

OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU

W GODZINACH 8.00-16.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 ... 16 , 17
 
| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
O autorze
Program „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2017”: rozstrzygnięcie naboru